KAKO SE KUPUJU NEKRETNINE OSNIVANJEM PODUZEĆA?
Sistem kupnje nekretnine preko poduzeća
Hrvatska je postavši sigurna zemlja jakog marketinga sve više orijentiranog prema van je izazvala među zapadnim europljanima veliko zanimanje za sve oblike nekretnina po hrvatskoj od Istre pa sve do Dubrovnika. Stranci smatraju mjesta Korčulu i Hvar najatraktivnijima kao i gradove Dubrovnik, Zadar, Opatija, Rovinj, Poreč, Šibenik. Najviše se interesa pokazuje za starije kuće autentične arhitekture.
Najviše su po Hrvatskoj kupovali državljani Njemačke i Austrije, slijede ih državljani BiH, Mađarske, SAD-a, Švicarske, Nizozemske, Francuske, Italije.
Kupci nekretnina po Jadranu su prije svega imućni umirovljenici koji zimsko razdoblje žele provesti na morskom zraku. Prije nekoliko godina su bili prije svega orijentirani na francusku i španjolsku rivijeru ali kako su tamo većinom sve dobre lokacije rasprodane okrenuli su se Jadranu (jeftinije cijene nekretnina). Također su se u velikoj mjeri kupovali i poslovni prostori. Pravo kupnje nekretnina u Hrvatskoj imaju samo stranci iz država s kojima Hrvatska ima ugovor o uzajmnosti, što znači da u tim zemljama nekretnine mogu kupovati hrvatski državljani.
Mislim da već svi dobro poznaju sistem kupnje nekretnine preko poduzeća na čije se ime kao pravni hrvatski subjekt kupuju nekretnine u neograničenim količinama, što naravno ne bih mogli kao strani državljani.
Tu je naravno izbjegnuto i plaćanje poreza na dohodak koji bi kao strano poduzeće plaćali kada bi se registrirali za iznajmljivanje, što je najčešće slučaj. Hrvatska je tako neslužbeno dobila oko 50 tisuća stranih vlasnika kuća, vikendica i zemljišta na kojima će tek niknuti apartmani za komercijalnu djelatnost. To se naravno špekulira da će Hrvatska jedan dan ući u EU gdje će cijene nekretnina po svim statistikama narasti.
|